Sedák
Sedák je dotyková část židle, které je přichycena na mechanice. Je to podstatná část židle z hlediska ergonomie hned z několika důvodů.
Obsah
Hloubka (délka) sedáku
Většina židlí má pro uživatele se středními a delšími stehny krátký sedák ve variantě bez posuvu a mnoho z nich má krátký sedák i ve variantě s posuvem (je důležité, aby vám sedák podepíral většinu délky stehen).
Většina židlí má dokonce i pro uživatele s krátkými stehny, ale velkou "zadnicí" sedák krátký.
Tvar sedáku
Některé sedáky mají nevhodný tvar molitanu, např. vpředu příliš tlustý či pevný a ostrý, který stlačuje zespodu přední část stehen (což je po čase nepříjemné - navíc to omezuje průtok krve atd, atd).
Problematické jsou i tzv. "plotýnkové" sedáky = vzadu se zvedající, rádoby podpírající spodní část páteře - ta nakloněná rovina nás v důsledku samozřejmě tlačí dopředu, což se ještě sčítá s působením tlaku opěráku směrem dopředu u synchronní mechaniky a výsledkem je neustálá potřeba poposedávání zpět dozadu, aby bederní opěrka měla vůbec smysl.
Vůbec nejlepší se v této době zdá být sedák židle THERAPIA BODY.
- má "uříznuté" boky vpředu, takže stehna nejsou stlačována
- má vpředu tzv. "roztahovač", který nás nutí roztáhnout nohy, takže lymfa může lépe proudit
- vzadu (pod zadnicí) má umístěny pružiny, díky kterým zapadneme do židle a nevyjíždíme z ní tak snadno
Sklon sedáku
Některé židle mají nevhodný úhel sklonu sedáku a to není jednoduché v obchodě zjistit, jelikož např. synchronní mechanika má tento úhel proměnný v závislosti na sklonu opěráku.
Vhodné je jemné ruční nastavení sklonu sedáku, ale málokterá židle (resp. mechanika) tuto schopnost má.
Některé židle mají pomalé (menší) naklánění sedáku (řeč je o synchronní mechanice při naklánění opěráku), to může někomu vadit vleže, kdy má pocit vyjíždění dopředu, není-li sedák dostatečně nakloněn.
Některé jednací židle mají sedák (vč. opěráku) nakloněný příliš dozadu a v kombinaci s malou výškou sedáku je pak problém cokoliv napsat na jednacím stole.
Výška sedáku
Mnoho židlí má nevhodnou výšku (přestože nastavitelnou v relativně velkém rozsahu). Další důležité info také v odstavci Posuv sedáku.
Čalounění sedáku
Některé židle mají až nepříjemně tvrdé čalounění a jestliže zrovna nekopíruje naše křivky, může některé tkáně, např. pod sedacími a stehenními kostmi, příliš stlačovat - aby to však nebylo tak jednoduché, tak výrobci, kteří nabízejí tvrdé čalounění, tvrdí, že déle vydrží stejné (neprosedí se), naproti tomu jiní zase nabízejí měkké čalounění a tvrdí, že používají vysoce kvalitní pěny, které se nemění s časem - a teď babo raď ;-).
Rozumné (samozřejmě ne levné) řešení měkkosti x stálosti pěny nabízí firma PROWORK - u některých židlí integruje pod hýždě (pod část molitanu) ještě tzv. taškové pružiny (ocelové pružiny, jednotlivě oddělené textilním pouzdrem). Jedná se např. o 3 řady židlí THERAPIA.
U židlí se synchronní mechanikou jsou nebezpečné kluzké potahy, neboť pak nic netlumí tu nejhorší vlastnost synchronní mechaniky, totiž vysouvat nás ven ze židle (směrem dopředu).
Posuv sedáku
Dražší židle (všechny ergonomické) mají pod sedákem páčku, kterou se dá nastavit hloubka sedáku. Vhodné je to z toho důvodu, že každý má jinou postavu a tedy jinak dlouhé stehení kosti. Sedák by měl být tak vysunutý, aby jsem měli mezi jeho předkem a vnitřkem našeho kolenního kloubu cca 3 cm.
Upozornění: U židlí, kde si zvolíte mechaniku s posuvem sedáku se častokrát stane to, že je sedák o pár centimetrů výš nad zemí (viz obr.). U židlí jako například LD LYRA se pak může stát, že bederní opěrka je nepřijatelně nízko! Pro spoustu lidí (kteří o sobě neví, že mají oblast beder posazenu níž, nebo výš, než ostatní) by takováto židle byla nepoužitelná. Pozor: většina obchodníků o tomto problému nemá ani tušení a výrobci se takovouto zdánlivou "prkotinou" vůbec nezabývají!Síťovaný sedák
Výhody
- jsou hygieničtější (roztoči...)
- v létě určitě lépe klimatizují dotykové plochy lidského těla
Nevýhody
- jestliže rám, natahující síť, je nevhodně tvarovaný, může uživatele nepříjemně tlačit např. do pánevních kostí (je-li příliš úzký).
- horší je to ale s rovnoměrným rozkládáním tlaku - po dosednutí se totiž vytvoří jakási mísa, kde největší tlak cítíme na okrajích... a někteří odborníci tvrdí, že to může časem negativně ovlivnit vzájemnou polohu pánevních kostí, jakože ženy nebudou pak moci tak snadno rodit, chlapi budou chodit jak kachny apod.... běs a děs ;-)
- pro zimomřivé ženy je jeho velkou n
evýhodou pocit chladu
- některé typy síťí údajně ničí oděv
Pružinový sedák
Některé lepší židle (například THERAPIA®) mají v sedáku v místě dosedu umístěny pružinky, takže je celodenní sezení příjemnější a ergonomičtější.