Ergonomická židle, aneb jak si vybrat zdravou židli k počítači: Porovnání verzí

Z Ergonomická encyklopedie - M1 Aréna
Přejít na: navigace, hledání
(Části židle)
(Části židle)
Řádek 22: Řádek 22:
 
* [[Kolečka]]
 
* [[Kolečka]]
 
* [[Kříž]]
 
* [[Kříž]]
* [[Mechanika]] je mechanická část židle uchycena zespoda pod [[sedák|sedákem]], ke které je ještě zezadu přichycen [[opěrák|zádový opěrák]] a zespoda [[píst]]. Je to důležitá část židle z hlediska naklánení celé židle - a tedy způsobu využívání systému "[[SYSTÉM Sedět - Ležet - Stát|sedět-ležet-stát]]"
+
* [[Mechanika]]  
 +
je mechanická část židle uchycena zespoda pod [[sedák|sedákem]], ke které je ještě zezadu přichycen [[opěrák|zádový opěrák]] a zespoda [[píst]]. Je to důležitá část židle z hlediska naklánení celé židle - a tedy způsobu využívání systému "[[SYSTÉM Sedět - Ležet - Stát|sedět-ležet-stát]]"
 
* [[Nosnost]]
 
* [[Nosnost]]
* [[Opěrák]] je část židle, o kterou se opíráme svými zády. Je zpravidla upevněn k [[mechanika|mechanice židli]].
+
* [[Opěrák]]  
* [[Píst]] je mechanická část [[židle]], která spojuje [[mechanika|mechaniku]] (upevněnou zespodu [[sedák|sedáku]]) s [[kříž|křížem]].
+
je část židle, o kterou se opíráme svými zády. Je zpravidla upevněn k [[mechanika|mechanice židli]].
* [[Područky]] poskytují oporu rukám a ulevují tak nejen svalům loktů, ale také svalům na ramenou a v šíji. Měli by být měkké, aby nedocházelo k otlakům při jejich používání, a přitom pevné, s možností výškového nastavení.
+
* [[Píst]]  
* [[Sedák]] je dotyková část židle, které je přichycena na mechanice. Je to podstatná část židle z hlediska ergonomie hned z několika důvodů.
+
je mechanická část [[židle]], která spojuje [[mechanika|mechaniku]] (upevněnou zespodu [[sedák|sedáku]]) s [[kříž|křížem]].
 +
* [[Područky]]  
 +
poskytují oporu rukám a ulevují tak nejen svalům loktů, ale také svalům na ramenou a v šíji. Měli by být měkké, aby nedocházelo k otlakům při jejich používání, a přitom pevné, s možností výškového nastavení.
 +
* [[Sedák]]  
 +
je dotyková část židle, které je přichycena na mechanice. Je to podstatná část židle z hlediska ergonomie hned z několika důvodů.
  
 
===Periferie židle===
 
===Periferie židle===

Verze z 15. 6. 2010, 09:30

Ergonomická židle je dle M1 židle, která poskytuje sedícímu vyšší komfort a prvky aktivního sezení. Výsledkem používání ergonomické židle je snížená zátěž zádových svalů a menší únava a s tím související vyšší produktivita.

Zidle.jpg
Aby bylo jasno hned zpočátku. M1 prosazuje v ergonomii u PC řešení, které zatím pracovně nazýváme SYSTÉM Sedět - Ležet - Stát. Víme, je to pro Evropany šok, zvláště pro ty konzervativnější. Ale je to realný vývoj ve světě, a nic s tím asi neuděláme...


Rady na začátek

Osobní výběr

  • máme vystaveno např. v Praze cca 50 židlí. Když přijde človíček, tak mu většinou vyhovuje 1-2 z nich a to VĚTŠINOU úplně jiné, než si vybral na webu. Z toho plyne, JE BEZPODMÍNEČNĚ NUTNÉ SI ŽIDLI OSOBNĚ VYZKOUŠET! Věříme tomu, ze 99% lidiček, co si objednali někde židli bez vyzkoušení, s ní dnes nejsou spokojeni, nebo alespoň netuší, že s jinou by byli mnohem spokojenější... Až 60% našich zákazníků k nám přišli na doporučení svých známých a to by samozřejmě nefungovalo, kdybychom je nepřesvědčili vyzkoušet si židli osobně a tím zaručit, že s ní bude spokojen.
  • existují sice "UNIVERZÁLNÍ" židle (použitelné pro vybavení celých pater kanceláří), které vyhovují víceméně všem běžným postavám, ale většinou pro každého jednotlivce existují židle jiné, mnohem vhodnější - týká se to především "počítačových maniaků", kteří tráví u PC většinu života a nechtějí se moc hýbat
  • doporučujeme židle zkoušet u stolu - na všech našich showroomech je to zajištěto, ale není to v ČR zatím zvykem, nestyďte se proto (umožníme Vám i několikahodinové zkoušení bez asistence prodavače)

Nejvhodnější židle

  • Která židle je lepší? Ta, v níž se cítíme pohodlně, nebo ta, která nás "znásilňuje"? Je možné, že ta pohodlná nám dovoluje naši špatnou pozici kostry jen víc a víc prohlubovat a ta "znásilňující" nás naopak napraví, nebo aspoň zachová současný stav... a nebo je to opačně - kdo ví...
  • Naše firma se dnes shoduje v tom, že to málokdo v ČR ví, mnoho prodejců "odborníků" jen omílá stále dokola marketingové a designové povídačky (velice slušně řečeno).
  • Poslední dobou jsme čím dál přesvědčenější ve správnosti židlí, které nás "násilně" nutí sedět zdravě - zejména po zkušenostech se zákazníky, kteří už na normálních židlích (ty, co nám dovolují sedět špatně) nemohou bolestí sedět. Stejně jako salát není tak příjemné jíst jako bůček, tak není tak příjemné sedět na zdravé židli THERAPIA BODY, na rozdíl od "nezdravé" židle STROM.

Detailní ergonomie jednotlivých částí

Části židle

Přečtěte si podrobně o tom, jak by měla vypadat každá část židle z ergonomického hlediska.

nebo také lordózní opěra neboli "výduť opěráku dopředu v jeho spodní části", je ergonomický prvek židle, který udržuje naši páteř v "eskovitém" tvaru.

je mechanická část židle uchycena zespoda pod sedákem, ke které je ještě zezadu přichycen zádový opěrák a zespoda píst. Je to důležitá část židle z hlediska naklánení celé židle - a tedy způsobu využívání systému "sedět-ležet-stát"

je část židle, o kterou se opíráme svými zády. Je zpravidla upevněn k mechanice židli.

je mechanická část židle, která spojuje mechaniku (upevněnou zespodu sedáku) s křížem.

poskytují oporu rukám a ulevují tak nejen svalům loktů, ale také svalům na ramenou a v šíji. Měli by být měkké, aby nedocházelo k otlakům při jejich používání, a přitom pevné, s možností výškového nastavení.

je dotyková část židle, které je přichycena na mechanice. Je to podstatná část židle z hlediska ergonomie hned z několika důvodů.

Periferie židle

Související články

10 zásad ergonomie sezení

{{#img: image=340px-M1-ergonomie-sedet.jpg | page=10 zásad ergonomie sezení | title=10 zásad ergonomie sezení }}