SYSTÉM Sedět - Ležet - Stát
Znáte lepší řešení pro prodloužení životaschopnosti páteře a vůbec celého těla těch chudáků, kteří musí trávit u PC 8 a více hodin denně? | ||
SEDĚT | LEŽET | STÁT |
Sedět
Pozici sedět známe každý. Z hlediska ergonomie určitě není vhodná pro celodenní práci bez přerušení. V sedě jsou nejvíce namáhány obratle a především nesprávným způsobem. Často jsou také stlačena stehna v podkolenní, takže krev z nohou do srdce se nevrací optimálně a mohou vznikat problémy typu křečových žil.
Další riziko nás v pozici v sedě čeká v oblasti krčních obratlů. Většina lidí má totiž stále monitor na jeho "tovární noze" a tudíž příliš nízko. Při práci s PC má tak skloněnou hlavu a svaly kolem páteře (v oblasti krčních obratlů) jsou extrémně namáhány.
Z hlediska fyziologie je pozice v sedě člověku nejméně přirozená. Naše tělo je stavěno spíše na chůzi a ležení.
Ležet
Ačkoliv se některým může zdát pozice v leže jako výhradně relaxační, tak z hlediska ergonomie je úžasná hned z několika důvodů.
Tělo je mnohem méně stlačené oproti sedu. Úhel mezi stehny a trupem je větší než 90°, takže se více podobá vlastnímu spaní. Někomu se může zdát, že by v leže na židli ihned usnul, zapomíná ale na to, že jakmile se v leže naučí pracovat, tak jeho tělo nebude tak utahané a tudíž ani ospalé. (Vězte, že ti, co psali tento text polovinu času v práci leží a neusínají u ní ;-) Nejdůležitější ale na této poloze je minimální namáhání obratlů.
Aby mohl člověk u počítače ležet, musí jeho pracoviště obsahovat některé ergonomické doplňky:
- Držák LCD monitoru - jedině poté si může dát monitor výš a blíž (viz foto)
- Výsuv na klávesnici a myš - při náklonu není tak dobře vidět na klávesnici
- Vozík na nohy, nebo podnožka - jinak nám sedák židle stlačuje stehna a ty se nám následně neprokrvují, což může zapříčinit tvorbu křečových žil. Tento problém úžasně řeší česká židle THERAPIA díky patentovanému tvarovanému sedáku, nebo švédská židle HG ECO, která má celý sedák pro tento účel dělený a naklápěcí. Dobrou práci v tomto ohledu odvádějí také německé židle jako MR 24, MR CHARM, OPEN UP, SKYE a židle EMOTION, které mají tak chytrou mechaniku, že se předek sedáku nezvedá, naopak se zadní část sedáku sklápí dolů.
Ti, kteří mají sedavé zaměstnání (jako účetní, architekti, projektanti) však tuto polohu bohužel moc nemohou využít.
Stát
Hlavní důvod k stání při práci s počítačem je změna zátěže těla. Při stání se totiž tělo zatěžuje přirozeným způsobem a svaly nám netuhnout tak, jako při sezení, či ležení. Změna, to je to slovo, protože naše tělo zvyklé na tuhnutí svalů a páteře v křesle (ano, většina lidí má bohužel stále křeslo) změnu a pohyb "zatraceně potřebuje". Držák LCD monitoru je sám o sobě jediné správné řešení proti zničení páteře (více v článku o držáku LCD monitoru). Verze M7 má však možnost přikoupení držáku klávesnice, čímž si může člověk k práci stoupnout.
Dnes už se nabízí jednodušší řešení v podobě elektricky výškově stavitelných stolů.
Externí odkazy na produkty
- Celý Systém SLS k dispozici v M1 Aréně
- Výsuv pro klávesnici a myš (ER2G90012RF)
- Držák LCD monitoru (ER M7 u M1 Arény)
- Podnožka široká pro muže (PW 1000 a 1001)
- Podnožka kuličková (ER 1100/1105/1110)
- Vozík pod nohy